Andrej Pirš FSO Češčenje Srca Jezusovega Cistercijanska opatija Stična
Sv. Frančišek Saleški je cerkveni učitelj, zavetnik pisateljev in časnikarjev, sijajen pridigar in duhovni pisatelj, soustanovitelj kontemplativnega ženskega reda, sijajen duhovni voditelj, ki je vse stanove in vsakega posameznika spodbujal k svetosti. Ta svetnik je bil tudi velik častilec Srca Jezusovega.
Ko je pridigal o sv. Janezu Evangelistu, je dejal: Dva razloga hočem navesti, zaradi katerih nam je Gospod hotel odkriti svojo sveto stran. Prvi je ta, da lahko beremo misli njegovega Srca, ki so le misli ljubezni do človeka. Odpreti nam je hotel svojo stran, da spoznamo, kako zelo nam želi podariti prebogate milosti svojega božjega Srca in Srce samo. Drugi razlog je, da se skrijemo in odpočijemo v njegovi strani, v njegovem Srcu, ki se nam je odprlo, da nas sprejme z neizrekljivo ljubeznijo in dobroto ter nam služi kot zatočišče v vseh naših bridkostih.
O Srcu Jezusovem piše sv. Frančišek Saleški v 12. delu svoje najobsežnejše in najgloblje knjige Obravnava ljubezni do Boga ali Teotim.
V nekem pismu je zapisal: O moja hči, če premišljuješ to Srce, Ti mora ugajati. Kajti to Srce je tako milo, krotko, polno ljubezni do ubogih stvari, polno usmiljenja do spokornikov. O, kako naj bi ne ljubili tega kraljevskega Srca, ki je tako očetovsko in materinsko do nas!
Ko je s sv. Frančiško Šantalsko ustanovil red Marijinega obiskovanja, je dal redovnicam nalogo, naj bodo posebne častilke presv. Srca. V grbu, ki ga je določil zanje, je upodobljeno Jezusovo Srce, prebodeno z dvema puščicama in obdano s trnjevo krono. Prav v ta red je kasneje vstopila sv. Marjeta Marija Alakok in kot redovnica prejela znana razodetja Srca Jezusovega.
Ko je papež Pij IX. 19. junija 1877 razglasil sv. Frančiška Saleškega za cerkvenega učitelja, je v posebej za to priliko napisanem dokumentu zapisal: Poln Svetega Duha sv. Frančišek Saleški že nakazuje pot k praviru vse dobrote in krotkosti, k božjemu Srcu Jezusovemu in trosi prve kali tega češčenja.
V svojem življenju je posnemal naravnanosti Jezusovega Srca, še posebno se je trudil za krotkost. Znana je njegova misel, da se na kapljo medu ujame več muh (tj. duš), kakor pa s celim sodom kisa (tj. nejevolje).
V mladosti je sv. Frančišek Saleški nekaj časa trpel hude skušnjave, da bo pogubljen. Na lastnem telesu je občutil grozoto janzenistične zmote. Na posebno Marijino priprošnjo je te težave premagal. Kasneje je tudi na osnovi te milosti postal veliki oznanjevalec ljubezni Jezusovega Srca.
Lokacija: