Andrej Pirš FSO Češčenje Srca Jezusovega Cistercijanska opatija Stična
Dne 15. maja 1956, to je pred petdesetimi leti, je papež Pij XII. izdal okrožnico o Srcu Jezusovem, ki se v latinščini začenja z besedami starozaveznega preroka Izaija Haurietis aquas in gaudio, v slovenščini pa Z veseljem boste zajemali vodo iz Odrešenikovih studencev. Letošnje vrtnice bodo posvečene prav spominu na to okrožnico.
Ko je ta cerkveni dokument izšel, je bilo še živo češčenje Srca Jezusovega. Marsikje so obhajali prve petke z veliko udeležbo ljudstva, mnoge družine so bile posvečene Srcu Jezusovemu. Pod pritiskom raznih neutemeljenih ugovorov in pod vplivom vedno bolj poganskega okolja pa so se že pred petdesetimi leti začela kazati znamenja krize glede pobožnosti do Srca Jezusovega. Čedalje bolj so se začeli tudi znotraj Cerkve širiti različni ugovori zoper to češčenje.
Pokojni profesor dr. Anton Strle, sam veliki častilec Srca Jezusovega, je napisal uvod za ciklostilno izdajo okrožnice o Srcu Jezusovem in tu pravi: Po drugi svetovni vojni je bilo neredko tudi med dobrimi verniki in duhovniki, ne izvzemši teologe, čutiti neko nerazpoloženje do češčenja presvetega Srca Jezusovega. Javljali so se glasovi o krizi in neaktualnosti tega češčenja. Poleg drugih vzrokov za ta pojav je bil gotovo tudi ta, da je bilo v dogmatičnem nauku o tem češčenju marsikaj nerazčiščenega in nejasnega, predvsem pa brez globlje zakoreninjenosti v virih razodetja, čeprav je treba dostaviti, da je zadnja leta izšlo nekaj odličnih del, ki uspešno odpravljajo te pomanjkljivosti. Nato nadaljuje: Ob priliki stoletnice, odkar je bil praznik Srca Jezusovega uveden za vso Cerkev, je sv. oče Pij XII. izdal okrožnico, v kateri povzema in poglablja vse, kar so doslej o Srcu Jezusovem povedali teologi, odstranjuje razne nejasnosti ter podaja sintezo, kakršno bi drugje pač zastonj pričakovali. Profesor Strle takoj nato ugotavlja, da je potrebno okrožnico Haurietis aquas in gaudio spet in spet študirati ter spoštljivo premišljevati posamezne njene odstavke, ki nudijo izvrstno snov tudi za meditacijo. Ob študiju in premišljevanju vsebine te okrožnice se bodo duhovniki in laiki notranje zelo obogatili, hkrati pa obogatili tudi svoj apostolat ter dobili zanj najlepših pobud, je še zapisal prof. dr. Strle v uvodu okrožnice o Srcu Jezusovem.
Papež Pij XII. je želel v okrožnici podati pravilno razumevanje češčenja Srca Jezusovega. Globoko je bil prepričan, da bo pravilno češčenje Srca Jezusovega še naprej vir številnih milosti za vso Cerkev. Proti koncu okrožnice je zapisal: Vnaprej se veselimo duhovnih sadov, ki bodo privreli v Cerkvi, če bodo verniki to pobožnost pravilno, kakor smo jo razložili, razumeli in jo v dejanju izvrševali (HA 75).
V letošnjih vrtnicah se bomo tako zaustavljali predvsem ob okrožnici Pija XII., se ob njej navdihovali, jo premišljevali in skušali dojeti tisto usmeritev, ki nam jo je podal ta vĂŠliki papež. Pravo češčenje Srca Jezusovega blagodejno vpliva še posebno na družine. Iz družin, ki so bile posvečene Srcu Jezusovemu, so izšli tudi številni duhovni poklici, včasih tudi po več poklicev iz ene družine. ProsĂmo, da bi to češčenje obrodilo sadove v novih duhovnih poklicih tudi v našem času!
Lokacija: