Mati Cerkve

Francoski pesnik Paul Claudel je svojemu nevernemu prijatelju iz pisatelju Andreju Gidu dejal: Marija je zame isto kakor Cerkev. Ne moremo razlikovati drugo od druge. Belgijski benediktinec Marmion pa pravi, da naša pobožnost ne bi bila krščanska, če ne bi upoštevali Matere učlovečene Besede. Zato smo lahko srečni, če si prizadevamo Marijo čimbolj ljubiti in se trudimo, da bi jo tudi drugi ljubili. Karl Rahner v knjigi Marija, Gospodova Mati piše: Ne spodobi se, da bi bili v Marijinem češčenju skopi in preračunljivi. Znamenje pravega krščanskega in katoliškega življenja je, da v našem srcu raste in zori ponižna, zvesta, osebna in zaupna ljubezen do Marije Device. In to je milost, za katero moramo prositi.

Pavel VI. je sestavil posebno molitev v čast Mariji €“ Materi Cerkve. Takole pravi: Božja mati, Devica Marija! Vzvišena Mati Cerkve! Tebi zaupamo vso Cerkev. Imaš lep naslov: 'Pomočnica škofov'. Zato varuj pastirje pri izvrševanju njihovih dolžnosti. Bodi z njimi in z vsemi duhovniki, redovniki in verniki, ki z njimi sodelujejo. Tvoj božji Sin in Odrešenik te je ob svoji smrtni uri na križu kot najdražjo Mater zaupal učencu, katerega je ljubil. Spominjaj se krščanskega ljudstva, ki je tebi zaupano. Spomni se vseh svojih otrok! Njihovim molitvam pri Bogu dodaj svojo pomoč in svojo oblast. Varuj njihovo vero, da bo dejavna in stanovitna. Okrepi njihovo upanje in vžgi ljubezen! Misli na tiste, ki so v težavah in nevarnostih, posebno na tiste, ki so preganjani ali so zaradi krščanske vere v vezeh. Ti, Devica in Mati, jim izprosi moč duha! Ti jim približaj dan zaželene pravične svobode! Svoje dobrohotne oči obrni na naše brate! Naj ti bo všeč, da bi se vsi med seboj združili po Tebi, ki si rodila Kristusa, graditelja edinosti in most združenja med Bogom ter ljudmi. Brezmadežna luč! Prosi za nas edinorojenega Sina, posredovalca naše sprave z Očetom, naj milostno odpušča naše grehe, naj odvrne vsako ločitev ali razkol in da našim srcem veselje, da se bomo med seboj bratovsko ljubili. Tvojemu brezmadežnemu Srcu posvečujemo vse človeštvo, naj spozna in prizna Jezusa Kristusa za edinega in pravega Odrešenika. Obvaruj človeštvo pred nesrečami, ki jih grehi izzivajo! Izprosi mir, ki sloni na resnici in pravici, na svobodi in ljubezni. Končno podeli vsej Cerkvi, da bo mogla zapeti Bogu slovesno himno počeščenja in hvaležnosti, spev pravičnosti, ker nam je po tebi storil veličastna dela, On, ki je mogočen! O blaga, o zvesta, o dobra, Devica Marija! Mati Cerkve, prosi za nas! Amen.