Knez miru

Evangelist Matej našteva v svoji blagovesti osem blagrov. V bistvu so blagri sad in delo Svetega Duha v dušah vernih. Marija je imela v lasti vse blagre, ker je imela v najvišji meri vse kreposti in vse darove Svetega Duha. Blagor Miroljubnim se nanaša najprej na notranje življenje duše, nato pa ureja odnos do bližnjega in do Boga. Kdor je v miru v Bogom, z bližnjim in s seboj, je podoben sveti trojici, v kateri je popolna edinost, harmonija in mir. Odrešenik obljublja miroljubnim božje posinovljenje. Ti bodo božji otroci! Marija je bila sama ljubeznivost in miroljubnost. Bila je vredna biti mati Njega za katerega je prerok napovedal, da bo Knez miru. V njeni duši je vladal božji mir. Nobeno neredno nagnjenje ni oviralo miru in skladnosti njenega duha.

15. septembra 1966 je Pavel VI. izdal svojo mirovno okrožnico. V njej poudarja, da se je Cerkev v svojih nestalnih in nemirnih časih vedno zatekala k najmogočnejši priprošnjici, k materi Mariji. Ona je, kakor pravi sv. Irenej, postala vzrok odrešenja vsega človeškega rodu. Pavlu VI. se je zdelo nadvse primerno in koristno, da vsa krščanska družina, združi svoje glasove k božji materi, ki jo kličemo Kraljico miru, naj nam v tolikerih težavah obilno deli darove svoje materinske dobrote.

Zakaj naj Marijo prosimo za mir? Pavel VI. zapiše: Mir je delo ljudi, skupno delo vseh in tudi stalna skrb vseh, posebno državnih voditeljev. Mir je tudi božje delo. Bog je položil v naša srca željo po miru. Nagiba nas, da vsakdo v svojem poklicu dela za mir. Zato podpira našo nestalno voljo in slabotne moči. Edino Bog nam lahko da miroljubnega duha in okrepi naša prizadevanja za mir. Zato so molitve, s katerimi prosimo za dar miru, nujno potrebne za uveljavljanje miru. Kristus nam daje vse milosti po Mariji. Kako se ne bi v svojih molitvah zanašali na priprošnjo device Marije, o kateri govori evangelij, da je našla milost pred Bogom? Ponižna nazareška Devica je postala mati Kneza miru, ki se je rodil v znamenju miru in je vsemu svetu razglasil: Blagor miroljubnim, zakaj ti bodo božji otroci (Mt 5, 9)

Evangelij nas uči, da je Marija pozorna in občutljiva za vse naše človeške zadeve. V Kani Galilejski je samo rekla: Vina nimajo in Kristus je čudežno posredoval. Kaj bo Kristus odgovoril na njeno drugo prošnjo, ko mu bo dejala: Miru nimajo? V želji za mirom, bodimo kakor apostoli v dvorani zadnje večerje z Marijo združeni v molitvi. Naj bo rožni venec, ta jedrnati evangelij, molitev Cerkve za mir.