Po Mariji, tvoji porodnici

Če je ves krščanski vzhod kakor veličasten pevski zbor, ki slavi Marijo, se v tem zboru najbolj odlikuje Etiopija. Navdušenje nad Marijo je prišlo v omenjeno deželo iz Aleksandrije, kjer jo je slavil sveti Ciril, glavni branilec Marijinega božjega materinstva na efeškem cerkvenem zboru. Izolirana od krščanskega sveta etiopska cerkev ni izdelala svoje marijanske teologije, zato živi zelo pod vplivom legend o Marijinih čudežih.

Češčenje Matere božje je tako močno, tako razkošno, da obvladuje vse javno in zasebno življenje. Številni prazniki, velika izbira pesmi in hvalospevov in marijansko obarvanih navad so spodrinili vsako drugo narodno pesem. Tam je vse življenje versko obarvano. Etiopci govore, da je Kristus izročil njihovo deželo Mariji kot posebno lastnino, kot neko desetino. Z Marijo so sklenili zavezo usmiljenja. Usmiljenje je glavna Marijina služba. Mati usmiljena je zato zavetnica Etiopije. Njej pripisujejo osvobojenje; knjiga o zavezi z usmiljeno Devico pa opisuje številne Marijine posege v njihovo zgodovino.

Mati Marija posreduje in deli oprostitve. Vera v njeno posredništvo diha iz litanijskih prošenj, s katerimi se obračajo h Kristusu:

Pomagaj mi, Gospod Jezus Kristus, po Mariji, tvoji porodnici! Pokrij me s senco svojih peruti, Gospod Jezus Kristus po Mariji, tvoji porodnici! Izberi me, ki si izbral cestninarja, Gospod Jezus Kristus po Mariji, tvoji porodnici! Obišči me, ki si obiskal Zaheja, Gospod Jezus Kristus po Mariji, tvoji porodnici! Prištej me med povabljence na nebeški gostiji, Gospod Jezus Kristus po Mariji, tvoji porodnici!€Ś

Etiopec tako prisrčno govori o Mariji, in misli na njo, da mu je ona zares vir radosti in tolažnica žalosti. Ona je idealna mati in devica. Pravijo ji dvakrat Devica, namreč po duši in po telesu. Ker pri Kristusu bolj poudarjajo božjo naravo, tudi Marijo časte predvsem kot mater božjo. Njihovo pojmovanje, da čutiti naslednje besedilo: Neučlovečeni Oče je poslal svojega neučlovečenega Sina k hčerki telesnih bitij, da bi se v njej izvršilo učlovečenje Boga, da bi ta prevzel vse kar je telesnega. Oblikovalec Adama je prebival v Adamovi hčerki in v svoji dobroti postal drugi Adam.

Zaveza z Marijo pri Etiopcu ni bleda beseda, ni hladen račun. To je topla vdanost Mariji, to je duhovna izkušnja vsakega dne. Ta zaveza ga druži z vsemi, s katerimi radostno hvali in poje, prosi in raja pred Marijo. Ali ni Kristus na križu hropeč tudi nas povabil k taki zavezi z Marijo? Mati, glej tvoj Sin! €“ Sin, glej tvoja mati!