Nedelja dobrega pastirja - svetovni molitveni dan za duhovne poklice

Četrta velikonočna nedelja ali nedelja Dobrega Pastirja je vsako leto svetovni molitveni dan za duhovne poklice, letos je že 43. po vrsti. Cerkev na Slovenskem pa zaradi vedno večjega pomanjkanja teh poklicev obhaja kar teden molitve za nove duhovnike, redovnike, redovnice, misijonarje in sploh za vse duhovne poklice.

Kadarkoli premišljujem o duhovnih poklicih in zanje molim, posebno še v tem tednu, se spomnim na šmarnice, ki jih je za leto 1970 napisal jezuit Miha Žužek z naslovom Kraljica apostolov. Na str. 17 je zapisal:

"Neka vas v Bosni je ostala brez duhovnika. Več let so ga čakali. Naposled so napisali pismo škofu. V Jezusovem imenu ga prosijo, naj jim pošlje mašnika: 'Otroci nam umirajo brez sv. krsta, starci brez tolažbe in sv. popotnice. Svoje mrtve pokopavamo brez duhovnika. A kaj naj rečemo o naši mladini? Nihče je ne more ugnati in ukrotiti, ker ni duhovnika, ki bi jo učil krščanskega nauka.' Na koncu dodajo te ganljive besede: 'Prevzvišeni g. škof! Najdite nam mašnika, kjerkoli morete. Ne zahtevamo niti mladega niti zdravega, lahko je tudi star in slaboten, da bo le mašnik. Pa naj bo tudi slep, za roke ga bomo vodili po župniji; naj bo brez nog, na rokah ga bomo nosili. Samo da bo pri nas mašnik!' Tako so ti verni ljudje čutili, kaj jim je duhovnik ..."

Ko smo brali te šmarnice (1970), je bilo na Slovenskem 48 novomašnikov, lansko leto (2005) pa samo 24. V dobrih 30 letih se je število novomašnikov razpolovilo. Ali se v tem pogledu bližamo župniji v Bosni?

Naj bo letošnji teden molitve en sam klic, ena sama prošnja: Gospod, duhovnikov, redovnikov, redovnic, po svojem Srcu, nam daj! Pošlji novih delavcev na svojo žetev! Vlij duha velikodušnosti v srca naše mladine, da se bo pogumno in v še večjem številu odločala za vse vrste duhovnih poklicev!