Povabilo k tednu molitve za duhovne poklice

Pred nami je teden molitve za duhovne poklice. V mislih imam papeža Janeza Pavla II, ko je oktobra 1985 na simpoziju evropskih škofov govoril o kvalitetah, ki jih mora imeti glasnik evangelija. Rekel je: "Potrebujemo glasnike evangelija, ki so izvedeni v človečnosti, poznajo globine človeškega srca, lahko delijo radost in upanje, trpljenje in nadloge današnjih ljudi, sočasno pa so kontemplativci, ki so se zaljubili v Boga."

Menim, da je samoumevno, da imajo duhovni poklici in med njimi še na poseben način duhovniški poklici v sodobnem svetu vedno večji pomen. Kar je za vsak duhovni in duhovniški poklic najpomembnejše, je umreti sebi ter živeti za druge in za Boga.

Teden molitve za duhovne poklice ima geslo "Vi ste priče". To so besede vstalega Kristusa. Namenjene so vsej Cerkvi. Z besedami "Vi ste priče" Kristus nagovarja vse ljudi, da se v njih prebudi velikonočno veselje. Besede "Vi ste priče" so namenjene vsem duhovnikom, redovnikom, redovnicam in misijonarjem, ki so sredi sveta pričevalci in služabniki Božjega usmiljenja. Besede "Vi ste priče" so končno namenjene tudi vsem tistim, ki jih Kristus danes kliče, da izberejo enega od duhovnih poklicev in postanejo "sol zemlje in luč sveta", pravzaprav drugi Kristusi.

Zelo dragocen duhovni poklic danes je poklic redovnika in redovnice. Naš kontinent si zelo želi posvečenih ljudi. Redovniki in redovnice so duhovni ljudje, ki se popolnoma posvetijo Bogu. Zato na popolni način odsevajo Kristusa, ki moli. Med vsemi duhovnimi poklici je sodobnemu človeku danes najbolj potreben duhovnik. Pogumne so besede papeža Pavla VI., ki jih je leta 1975 izrekel s svojim mogočnim glasom: "Svet kliče po duhovnikih, da bi mu govorili o Bogu, katerega sami poznajo in jim je domač, kakor da bi gledali Njega samega. Svet hrepeni po duhovnikih, ki so polni molitve in ljubezni, zlasti do malih in ubogih. Svet potrebuje duhovnikov, drugače si bo Božja beseda težko utrla pot v srce današnjega človeka."

Teden molitve za nove duhovne poklice, ki je pred nami, je predvsem namenjen molitvi za nove duhovniške poklice. Kaj pomeni biti duhovnik? Po svetem Pavlu je duhovnik predvsem človek Božje besede, človek zakramenta, človek "skrivnosti vere". Duhovniški poklic je skrivnost. Je sad Jezusove molitve. "Oče, jaz prosim zanje. Ne prosim za svet, temveč za tiste, ki si mi jih dal, ker so tvoji" (Jn 17, 9). Te besede iz Janezovega evangelija nas uvajajo v globino Kristusove molitve in nam omogočajo, da se približamo skrivnosti, kaj pomeni biti duhovnik. Duhovnik zraste iz Jezusove molitve, zato je do korenin Kristusov. Ko duhovnik vsak dan obhaja evharistijo, vstopa v srce evharistične molitve. On sam postaja molitev. Obhajanje evharistije je za duhovnika najpomembnejša molitev, je trenutek dneva, središče njegovega življenja. Če duhovniški poklic dobiva svojo najglobljo motivacijo prav iz molitve, potem vemo, čemu teden molitve. Največja naloga Cerkve je molitev. Teden molitve za duhovne poklice, ki ga obhajamo pred četrto velikonočno nedeljo, od 1. do 7. maja, je nadaljevanje Kristusove molitve ter znamenje vere in zaupanja v Boga. Ko Jezus pravi: "Prosite Gospoda žetve, naj pošlje delavce na svojo žetev," potem vemo, da je že vsaka najmanjša molitev seme novih poklicev. S svetniško kandidatinjo Cvetano Priol lahko zato vzklikamo: "Samo molivci nas lahko rešijo."

Ugledni westminstrski nadškof in kardinal Georg Basil Hume je svoje vernike pogosto vabil k molitvi za nove duhovne poklice. Govoril jim je: "Rad bi, da vsi molimo." Tudi Slovenija potrebuje nove duhovne poklice. Ker zelo potrebujemo duhovnikov, potrebujemo tudi molitev. Ta postaja danes vedno bolj nujna. Ne gre samo zato, da izprosimo nove duhovniške poklice, temveč tudi za to, da bomo vsi, ki "hodimo za Kristusom", njegove pristne priče v svetu, ki se spreminja. To se resnično nanaša na vsakega izmed nas. Vsi moramo biti "pristen znak Kristusove ljubeče navzočnosti" med nami. Lepo vas povabim v teden molitve. Moliti namreč pomeni obleči Kristusa. Še več. Pomeni misliti, kot je mislil Kristus, delati, kot je delal Kristus, in govoriti, kot je govoril Kristus. Naša naloga je zagotoviti, da se Božja beseda razglaša slovesno in primerno, da se uči krščanska vera ter da se evharistija in druge liturgične službe izvajajo z iskreno pobožnostjo -, vse v slavo Boga in za dobrobit ljudi. In prav temu je namenjen teden molitve, da med nami nastane žareče ognjišče, kjer se rojevajo novi in ohranjajo stari duhovni poklici.