Preskoči na vsebino


V Marijini luči

Andreja Štunf Šmarnice 2006, Radio Vatikan

V samostanu Getsemani v Kentuckyju v Združenih državah Amerike so imeli zanimiv običaj. Ob koncu dneva po sedmi molitveni uri vse luči v kapeli ugasnejo. V popolni temi začno redovniki slovesno prepevati Pozdravljena, Kraljica. Medtem veliko stekleno okno nad oltarjem počasi osvetljujejo. Ko redovniki, prevzeti v misli na Marijino lepoto, končajo svojo pesem, se začenjajo na oknu razpoznavati obrisi Božje matere. Ko svetloba postaja vedno večja, zagledajo na steklu v Marijinem naročju tudi Jezusa. In tedaj množica redovnikov strmi nad Marijino lepoto v zbranosti duha in medsebojne ljubezni, ki jih povezuje z Marijo in Kristusom.

Ali ne bi tudi mi končali vsak dan ob Mariji v lepi ubranosti in pobožnem razpoloženju? Marija nas bo vodila k Jezusu. Naša svetost bo rasla v sorazmerju s pobožnostjo do Marije. Če bo Marija v senci, bo Jezus v temi! Marijo moramo postaviti v sredo svojega življenja, v sedanji čas. Predstavimo Marijo današnjemu človeku! V Marijini luči skušajmo zavzeti pravilen odnos do naše dobe in sodobnega človeka. Zato moramo spoznavati in vedno znova brati znamenja našega časa!

Če bi radi današnjemu svetu govorili o Mariji, moramo omeniti vsaj nekaj kar je značilno za naš čas. Tehnika se iz dneva v dan razvija, aktivnost duha pa iz dneva v dan bolj zaostaja in izginja. Življenje je usužnjeno materialnim dobrinam. Z ene strani boljše ugodnejše življenje, z druge prikrito nezadovoljstvo. Z ene strani manj naporno delo, z druge delo brez osebne pobude. Z ene strani družina, ki ne bremeni, z druge breme osamljenosti. Z ene strani povezanost med ljudmi preko različnih medijev in telekomunikacij, z druge strani nestalnost teh odnosov. Z ene strani svobodnejša ljubezen, z druge krhkost te ljubezni. Z ene plati manjša neenakost, z druge večja sebičnost. Živimo v času hitrih sprememb in hitrih a plitkih odnosov.

Če hočemo biti kristjani moramo biti Marijini in sodobnemu svetu pokazati, da je ona vzor vere, upanja in ljubezni, predvsem socialne ljubezni, ki je odraz evangelija. Papežu Pavlu VI. je nekoč prišla v roke stara Marijina podoba iz opatije Frattochie pri Rimu. Marija ima razprostrte roke k molitvi kakor k ravnovesju. Pavel VI. je ob pogledu na to podobo vzkliknil: Naša Gospa ravnovesja€Ś, zares, prav njo danes potrebujemo.

Marija, bodi naše ravnovesje, uravnavaj razdvojenost našega časa v blago skladnost. Bodi naše ravnotežje med svetom, ki nas vabi in Bogom, ki je naš cilj.

Lokacija: