Pred portalom Cerkve na Slovenskem

Kje je ključ? Običajno vprašanje pred vrati. Nekdaj pred vrati mest in obzidij, danes pred vrati hiš in stanovanj: nekdaj in danes enako - pred vrati človeškega srca! Skozi sleherna vrata je dovoljeno vstopiti samo s pravim ključem. Kdor vstopa brez pravega ključa, mu dragocenosti ostanejo prikrite in ogleduje si notranjost, ki jo je prej sam pokvaril.Kaj je človek? V odgovoru na to vprašanje je pravi ključ do človekovega srca. človek je bitje z napako, s srčno napako. Človeško srce je zahrbtno in zavratno, kakor pravi prerok Jeremija: Zavratno je srce, bolj kot vse, kdo ga more doumeti? (Jer 17,9). In kakor pravi Kristus: Otopelo je namreč srce temu ljudstvu €Ś da bi jih jaz ne ozdravil (Mt 13,15).In kaj je Cerkev? Človek je bitje z napako, Cerkev pa je kakor zdravilišče: Ne potrebujejo zdravnika zdravi, ampak bolni. Pojdite in se poučite, kaj se pravi: 'Usmiljenja hočem in ne daritve.' Nisem namreč prišel klicat pravičnih, ampak grešnike (Mt 9,12-13). Cerkev sprejema in oskrbuje grešne ljudi, ki iščejo resnico, pravico, svetost.To je eden izmed ključev, ki odpira vrata v duhovne zaklade in skladišča Cerkve, tudi Cerkve na Slovenskem. Kdor vstopa z njim, prinaša iz njenih zakladov staro in novo (Mt 13,52). In bo tudi za vrati portala naše Cerkve vedno manj teme in vedno več svetlobe, kakor piše apostol Janez v Razodetju o nebeški prestolnici Jeruzalem, ki je tudi podoba Cerkve: In njena vrata se podnevi ne bodo nikdar zapirala, kajti tam noči ne bo (Raz 21,25).msgr. dr. Jurij Bizjak koprski pomožni škof Lokacija: