Apostolat molitve

Molimo s Cerkvijo

Uvod Vsakdanja molitev Kozmična molitev Nameni apostolata molitve za leto 2008 Razmišljanja ob namenih apostolata molitve za leto 2008

Uvod

Na prehodu v tretje tisočletje je sveti oče opozarjal na očitna znamenja krize civilizacije in kulture sveta, v katerem živimo. Oziral se je predvsem na tehnično najbolj razviti svet, ki pa mu vedno bolj grozijo očitna znamenja notranje praznine in pozabe na Boga. Na takšno krizo naj bi kristjani vedno bolj prepričljivo odgovarjali z zavestno opredelitvijo za kulturo ljubezni. V to smer je primerno vzeti tudi čudovito spodbudo, ki nam jo daje papež Benedikt XVI s svojim dokumentom Deus caritas est €“ Bog je ljubezen. Ta kultura ljubezni naj bi temeljila na osebi Gospoda Jezusa, ki ga sv. Janez poimenuje ljubezen. Zraščeni z njim naj bi s svojim načinom življenja izžarevali Njegovo delo odrešenja.

Skozi stoletja je bilo prav Kristusovo srce simbol kulture ljubezni. Ko so prišli do Jezusa in videli, da je že mrtev, mu niso strli nog, ampak mu je eden izmed vojakov s sulico prebodel stran in takoj sta pritekli kri in voda. (Jn 19,34) To dokončno dejanje Jezusovega trpljenja dokončno izrazi Jezusovo ljubezen do Očeta ter do vseh bratov in sester. Na trdosrčno, agresivno gesto človeškega srca Bog odgovarja tako, da na človeka izlije vsebino svojega srca.

Apostolat molitve naj bi si, po svojem prvem namenu, prizadeval z obnovljeno osebnostno in občestveno duhovnostjo, se pravi s svojim srcem, odgovoriti na odrešenjsko delo Kristusovega srca. Molitveno zrenje na Kristusovo Srce, katerega ljubezni smo mi deležni, naj bi nas spodbudilo k temu, da bi se tudi mi v tem duhu obračali na druge.

Sekularizirana družba in prazna kultura, v kateri živimo, potrebuje molitve in vrednot Duha. Apostolat molitve naj bi se vključil v prizadevanje Cerkve v sodobnem svetu. Z molitvijo naj bi se povezali s celotno človeško družino, saj veselje in upanje, žalost in tesnoba današnjih ljudi, posebno ubogih in vseh kakorkoli trpečih, je hkrati veselje in upanje, žalost in tesnoba Kristusovih učencev. (GS, 1) p. Lojze Bratina

VSAKDANJA MOLITEV

Božje srce Jezusovo po brezmadežnem Srcu Marijinem darujem vse delo in molitev, veselje in trpljenje današnjega dne. Tebi v spravo za vse grehe in za vse tiste namene, za katere se Ti sam vsak dan daruješ na naših oltarjih.

Posebno ti darujem za vse namene Apostolata molitve, zlasti tega meseca.

Ali kratko:

DOBRI OČE

v daritev svojega Sina sprejmi moje življenje za vse ljudi rešenje.

KOZMIČNA MOLITEV

Odloči se, da boš duhoven človek. Ti in tisti, s katerim živiš. Izžarevaj svojo duhovnost! Sleherni trenutek svojega življenja sprejmi pobožno, spoštljivo. Strastno ljubi svoje čudovito življenje, ki je božji dar.

Presenečen brez konca nad €“ čeprav skromnim €“ spoznanjem vesolja se sleherni trenutek zahvaljuj Bogu za čudoviti dar življenja.

Nenehno usmerjaj svoje srce v nebo. Bodi kozmično bitje, božje, kot zavestni delček vesolja. Z začudenjem glej čudežno stvarstvo, ki te obdaja.

Napolni svoje telo, svoj um, svoje srce in svojo dušo z božanskim trepetom. Zavedaj se tega, da od nekod prihajaš in nekam potuješ v vesoljnem teku časa. Nenehno se odpiraj vsemu vesolju, spoznavaj sebe, nebo in zemljo.

Delaj dobro, misli duhovno, ljubi duhovno. Srečuj sebe in sleherno živo bitje s človeško in božjo spoštljivostjo. Misli, razmišljaj, živi umetnost duhovnega življenja. In tudi veruj v večno življenje in Vstajenje. Robert Muller